Valószínűleg kevesen akadnak közöttünk olyanok, akik ne keveredtek volna már órákon át tartó beszélgetésbe olyannal, aki másfajta étrendet követett: vegák – vegánok a húsevőkkel, vagy akár fordítva. Mindegy, hogy a vegán, valamelyik vegetáriánus irányzatot vagy a húsevő étrendet követed, szinte biztos, hogy a téma körül kialakult viták alkalmával legalább egyszer állást foglaltál már te is.
Véleményt mondani egyértelműen ebben a kérdésben nem egyszerű, hiszen minden ember különböző. Nagyon sok minden befolyásolja, hogy mit és hogyan, és mikor eszik az ember. Befolyásoló tényező a genetika, a kulturális környezet is, de az életünk során kialakult betegségek is hatással lehetnek a szervezetünk által igényelt tápanyagok összetételére. A vegetáriánus/vegán életmód körül a legfőbb kérdés általában, hogy megkapja-e a szervezet mindazokat a tápanyagokat, amelyekre szüksége van.
Lehet-e a vegetáriánus/ vegán életmód egészséges és teljes értékű?
Igen, feltéve, hogy a megfelelő alapossággal és hozzáértéssel állítják össze és megkapja a szervezet a szükséges zsírokat, aminosavakat, és vitaminokat. Egy jól összeállított vegetáriánus étrend az elhízás hatékony ellenszere is lehet, ugyanis kevesebb benne a szénhidrát, valamint – magától értetődően – a zsíros ételeket is mellőzi. Utóbbi oknál fogva védi az ereket, csökkenti az érelmeszesedés esélyét.
Ez az érvédő hatás a vegetáriánus táplálkozásra áttért cukorbetegek esetében is jótékony lehet, főként, ha korábban nem megfelelően táplálkoztak, illetve nagy mennyiségű húst fogyasztottak.
A vegetáriánusok étrendje emellett jóval kevesebb sót tartalmaz, ami hasznos magas vérnyomás ellen, ezzel szemben bővelkedik rostanyagokban, így segíthet székrekedés vagy vastagbél-betegségek esetén. A vegetáriánus étrendek népszerűségében szerepet játszik, hogy egyre többen tej-, laktózérzékenyek/-allergiások. A gondosan összeválogatott növényi fehérjék nagyon jó biológiai értékű fehérjeforrást biztosíthatnak, ráadásul nem tartalmaznak tejet. Ami külön figyelmet igényel az a B12-vitamin, amelyet a szervezet egyszerűen nem tud abszorbeálni növényekből, vagyis mindenképp külön kell pótolni. A húsevők számára a B12- vitamin bevitele nem okoz problémát, hiszen a hús a legjobb B12-vitamin (kobalamin)-forrás. Ez a vitamin szükséges az idegrendszer és az emésztőrendszer egészséges működéséhez. Bár a B12-vitamin megtalálható a tojásban és a tejtermékekben is, egy 2003 júliusában lefolytatott összehasonlító vizsgálat szerint három vegetáriánusból kettő B12-vitamin-hiányban szenved, szemben a húst fogyasztókkal, akiknél ez a szám csupán csak húszból egy fő.
Emellett a hús a legmegfelelőbb proteinforrásunk, mivel egy adag hús tartalmazza mind a 10 alapvető proteinfajtát (aminosavakat), és ezen túlmenően olyan alapvető tápanyagokat, mint a vas, a cink, és a B-vitaminok. A legtöbb növényi étel nem tartalmazza mind a 10 alapvető proteinfajtát elegendő mennyiségben egy étkezésre.
A húsfogyasztás jobb vasforrást jelent, mint a vegetáriánus diéta
A test az úgynevezett hem vas 15–35 százalékát tudja felvenni a húsból, de csak 2–20 százalékát tudja beépíteni vegetáriánus forrásokból, mint például a babfélék vagy a levélzöldségek. A húsevéssel egészséges telített zsírsavakat juttatunk be a szervezetünkbe, mely erősíti az immunrendszert és az idegpályákat, ezen felül A-, D-, E- és K-vitaminokat is tartalmaz (úgynevezett zsírban oldódó vitaminok). A telített zsírsavak nélkülözhetetlenek a sejtek egészsége szempontjából (építik és jó kondícióban tartják azokat) és segítenek testünknek a kalcium felszívódásában. Az állati zsírokból származó koleszterin az agyi szerotoninreceptorok működéséhez szükséges. Mint látható, a vegánságnak vagy vegetáriánus étrendnek, és a húsevő étrendnek is számos előnye van. Az, hogy ki melyiket tartja egészséges táplálkozásnak egyénenként változik. Ami viszont biztos, hogy változatos makro- és mikrotápanyagokban gazdag étrend szükséges a hiányállapotok okozta kedvezőtlen hatások elkerüléséhez. Ha a szervezet hozzájut a számára fontos tápanyagokhoz, akkor mindkét életmód az egészséges életvitel részét képezheti.
Ha elhatároztad magad az életmódváltás mellett, keress meg a www.metimestudio.hu oldalon, hogy kivételes gondossággal, mérési adatokra alapozva, egyedileg összeállított táplálkozási terv kialakításával támogassalak céljaid elérésében.
Horváth Tünde táplálkozási szakértő írása