A víz gyógyító erejére már évezredekkel korábban rájött az emberiség. De mind a mai napig fel- és újra felfedeznek olyan módszereket, melyekkel új módon aknázhatják ki ezen éltető közeg gyógyító tulajdonságait. Az egyik ilyen viszonylag új eljárás a watsu terápia.
A watsu terápiát hazánkban is alkalmazzák. Megszületése egyébként egy amerikai, Harold Dull terapeuta nevéhez fűződik. A 80-as évek elején fedezte fel terápiás munkájában a víz közvetítő erejét, majd a Shiatsu gyógyászat elemeivel ötvözte és hozta létre ezt a rendkívül jótékony gyógyító módszert.
A watsu lényege, hogy testazonos hőmérsékletű vízben olyan kezelést alkalmazzanak, amely oldja a stresszt, enyhíti a fájdalmakat, segíti a lelki megújulást. A terápiát többnyire olyan medencében végzik, ahol 35-37 Celsius fokos víz van. A kezelés során a medencében csak a páciens és a terapeuta van jelen, mások ott tartózkodása, hangoskodása vagy lubickolása zavaró lenne. A watsu terápia tulajdonképpen egy langyon vízben történő lebegtetést és alapos átmozgatást jelent, amely alatt a páciens akár meditatív tudatállapotba is kerülhet. Az ellazulás mértéke természetesen függ a páciens személyiségétől és attól, mennyire tud kikapcsolni egy ilyen helyzetben.
Így néz ki egy kezelés:
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A watsu-t minden korosztály élvezheti: átmozgatja az ízületeket, feltölt energiával, ellazít, és regenerál. Eredményesen alkalmazható központi idegrendszeri sérüléseknél, krónikus mozgásszervi megbetegedésekben, háti- keresztcsonti panaszok esetén vagy pszichoszomatikus problémáknál. Az idegrendszerre nyugtató hatással van, ezért hatékony a stressz, lelki megterhelés okozta testi-pszichés panaszok enyhítésében. Depresszióban szenvedők, illetve hiperaktív gyermekek kezelésében is nagy sikerrel alkalmazzák, és a várandós nőknél is alkalmazható. Ellenjavallt viszont súlyos szív- és érrendszeri, keringési, légzési rendellenességek esetén, fertőző vagy lázas állapotok, nagyobb bőrfelületre kiterjedő fertőzések, sérülések esetén a terápia nem végezhető.
Egy kezelés nagyjából egy óráig tart. Ellazult tudatállapotban azonban az időérzékelés is módosul, ezért az egy órát akár tíz percnek is érezheted, miután felébredsz. Ez idő alatt a terapeuta végig a víz felszínén tart, s a felhajtóerőt, valamint saját erejét kihasználva mozgatja át az egész testet. A langyos víz segít a testnek és a léleknek is ellazulni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A súlytalanság állapotának köszönhetően már a kezelés elején oldódni kezd a legtöbb fájdalomfajta, az óra végére pedig megszűnik, vagy minimálisra csökken. Olyan érzés ez, mintha az ember ledobná a súlyát, és pillekönnyen szökkenne tovább. A súlytalanságnak köszönhetően pedig a terapeuta úgy tudja mozgatni a testet, mintha egy könnyű baba lenne. Ez a terápia a kezelés nyugalma és biztonságossága miatt kifejezetten ajánlott olyan gyermekeknek (és felnőtteknek), akik félnek a víztől, vagy bármilyen lelki gátlástól,
Sokan úgy élik meg ezt speciális kezelést, mintha ismét magzati helyzetbe kerülnének. Korábbi élethelyzetekből adódóan ez kinél feldobottságot eredményez, kinél a traumák megélése, a sebek esetleges felszakadása miatt inkább szomorúságot hoz felszínre. Az ilyen élmények azonban mindenképpen segítenek a traumatikus élmények feldolgozásában.
A watsu gyermekeknek ötéves kortól javasolt, főként koncentrációs és hiperaktív viselkedési problémák esetén. Ajánlott még kismamáknak, akár a szülés miatti félelmeik oldására, akár csak spontán ellazulásra, a magzatukkal való összehangolódásra is.
Forrás: Nők Lapja Café / Blikk Rúzs