Fájó izmok, sérülések, a test túlzott igénybevétele. Ha űzöl valamilyen sportot, akkor ezek nem ismeretlenek számodra. A futópályától a súlyemelésig nagy az esély arra, hogy szereztél az életedben valamilyen sérülést. Lehet, hogy a sérülések néha elkerülhetetlenek, de mi lenne, ha azt mondanám, vannak olyan gyakorlatok, amelyeket alkalmazhatunk a sérülések minimalizálására?
A yin jóga gyengéd, ugyanakkor kihívásokkal teli jógagyakorlatok összessége, amely lehetővé teszi, hogy a saját testedben elmerülve megtapasztald a jelent mind fizikailag, mind mentálisan. A yin egy ülő, földelő gyakorlat, amelyen belül a pózokat 3-5 percig tartják ki annak érdekében, hogy az ízületek és az ínszalagok mobilitást kapjanak. A jóga ezen stílusának gyakorlásával a sportolók mélyebben át tudják dolgozni az izmokat, hogy a test mozgását pozitív irányba tudják megváltoztatni.
Lazíts!
A yin jóga lényege, hogy az adott testtartásban el tudjunk lazulni, passzívabb megközelítést alkalmazva a mély kötőszövet és a fascia átdolgozásában. A fascia (kötőszövet) a test minden részét összeköti, és gondozásával maximalizálhatod a teljesítményedet és az izmaid rugalmasságát.
A csípőben lévő érzéstől a múltbeli tapasztalatokig tartó gondolatokig a yin jóga lehetővé teszi, hogy ezek a testi érzetek és lelki érzelmek felemelkedjenek és felszabaduljanak a passzív mozgás erején keresztül.
Szorgos gyakorlóként azon kapom magam, hogy áttöröm a régi érzelmi mintákat, és egy-egy óra végén erősebbnek érzem magam nemcsak testben, hanem lélekben is.
Tipp: a yin jóga otthon vagy formális órai keretek között gyakorolható, bár ajánlott egy olyan csoportban kezdeni, ahol a tanár segíthet eligazodni a gyakorlatokban és segít megértetni az érzelmeidet.
Ha otthon gyakorolsz, használd ezt az öt testhelyzetet a test és a sportteljesítményed átalakításához:
Gerinccsavarás hanyatt fekvésben
Ezt a gyakorlatot minden futás után elvégzem, hiszen helyreállítja a hátizmokat, a gerinc- és a hasizmokat. Fontos megjegyeznem, hogy mindkét válladnak szorosan a talajon kell lennie, így inkább a gerinc közepénél, nem pedig a hát alsó részénél csavarodsz.
Könnyű ülésmód
Az ülő póz célja, hogy a külső csípő a lehető leghatékonyabban nyíljon és nyúljon. Az egymásra rakott lábszárakkal előre hajolva mélyítheted a nyújtást. Ha nem tudod egymásra rakni a lábszárakat, akkor egy jógatégla segít megkönnyíteni a gyakorlat elvégzését.
Fekvő hőspóz
Kiválóan nyújtja a csípőt és a négyfejű combizmot. A pózba mélyülve megnyílik a keresztcsont-ágyéki ív, amely előnyös a sportolók és azok számára, akik sokat állnak vagy futnak/járnak.
Lábujjon guggolás
A lábujjon guggolás intenzív nyújtást jelenthet azok számára, akik gyakran végeznek álló munkát. A lábujjguggolás gyakorlat megerősíti az izmokat és kinyújtja az alsótest energetikai pontjának mind a hat vonalát.
Lefelé néző kutyapóz
Egy súlyzós vagy bármilyen edzés után ez a testtartás megnyújtja a vállak izmait és enyhíti a vállak feszülését, miközben megerősíti a gerincet, nyújtja a vádlit és a comb izmait. Az enyhe hajlítás arra is szolgál, hogy nagyobb rugalmasságot nyújtson a hát felső és középső részén.
Használd ezeket a mozdulatokat az edzéseid végén, és meglátod, sokkal lendületesebben éled meg a napodat.
Fésűs Veronika sportfejlesztési mentor írása